October 19, 2016


Last minute changes! Track 2 (21st Century Challenges in Engineering and Technological Learning) has been moved to Friday 20th October (10:30-12:00)

You can download the pdf version of the programme here:

TEEM2017 Programme (PDF)

Wednesday, 18th October 2017

10:00­ – 13:00           Registration. Help Desk.

14:00 – 15:30           Lunch break (not included)

15:30 – 16:15           TEEM 2017 Conference Opening session    (BOLÍVAR hall)

16:15 – 17:30           Parallel sessions (4a, 11, 12a)

16:15           Session 4a – Track New publishing and scientific communication ways: Electronic edition, digital educational resources & Track New trends in Digital humanities  (ARGÜELLES Hall)

16:15           Caitlin Gura, Amelie Dorn, Alejandro Benito and Eveline Wandl-Vogt, Antonio G. Losada-Gómez: Co-Designing Innovation Networks for Cross-Sectoral Collaboration on the Example of exploreAT!

16:30           José-Antonio Cordón-Garcia, Araceli Garcia-Rodríguez, Raquel Gómez-Díaz, Javier Merchán Sanchez-Jara, Almudena Mangas-Vega, Taisa Rodrigues-Dantas, María Muñoz-Rico, Antonia-Maria Fernández-Luque and Alberto Ramos-Alonso:  Visibility of scientific monographs in the academic field: the institutional assessment of research

16:45           Antonio Jose Rodrigues Neto, Maria Manuel Borges and Licinio Roque: Preliminary Study about the Applicability of a Service-Oriented Architecture in the OAIS model implementation

17:00           Ariovaldo V. Almeida, Maria M. Borges and Licinio Roque: The European Open Science Cloud: A New Challenge for Europe

17:15           Antonia María Fernandez-Luque, Raquel Gómez-Díaz and José Antonio Cordón-García: The digital competences in the curriculum of postgraduate studies of the professionals of health. The role of the librarian as a trainer in formative programmes

16:15           Session 11 – 8th International Workshop on Software Engineering for E-learning (ISELEAR’17)   (LEQUERICA Hall)

16:15           Ana M. Gonzalez de Miguel: Generic eLearning Environments and Intelligent Software Architectures for Complex Cooperation

16:30           Andrea Vázquez-Ingelmo, Juan Cruz-Benito and Francisco J. García-Peñalvo: Improving the OEEU’s data-driven technological ecosystem’s interoperability with GraphQL

16:45           Jorge Gomez-Sanz: Detecting plagiarism in micro-blogging social networks

17:00           Alicia García-Holgado and Francisco José García Peñalvo: Preliminary validation of the metamodel for developing learning ecosystems

17:15           Alexa Ramírez-Vega, Francisco Iniesto and Covadonga Rodrigo: Raising awareness of the accessibility challenges in mathematics MOOCs

16:15           Session 12a – Doctoral Consortium  (Classroom 8)

16:15           Francisco J. García Peñalvo: Presentation

6’           Iñigo Guerrero and Juan José Igartua: The role of the narrator point of view and the similarity with the protagonist in narratives designed to reduce prejudice towards stigmatized immigrants

6’           Francisco Iniesto, Patrick McAndrew, Shailey Minocha and Tim Coughlan: An investigation into the perspectives of providers and learners on MOOC accessibility

6’           Alién García-Hernández and Teresa González-Ramírez: Design and assessment of the impact of an e-textbook in the engagement towards the learning of Discrete Mathematics

6’           Diego Ramos Méndez and Félix Ortega Mohedano: The revolution in mobile broadband. Generation Y & Z smartphones usage and consumption habits in the University of Salamanca

6’           Pedro Luis Basulto-Ramírez and Juan De Pablos Pons      Development needs for teaching History of Cuba in university part-time courses with Blended Learning

6’           Javier Merchán-Sánchez-Jara, José Antonio Cordón-García and Raquel Gómez-Díaz: Towards a hypermedia model for digital scholarly edition of musical texts based on MEI (Music Encoding Initiative) standard; Integration of hidden traditions within social editing paradigm

6’           Marta Cerezo Prieto and Francisco Javier Frutos Esteban: Applications for mobile devices, interpretation of cultural heritage and educational innovation. Effects of usability in the process of edutainment

6’           Almudena Mangas-Vega, Raquel Gómez-Díaz and José Antonio Cordón-García: Creating quality standards for scientific content in digital environments through the development of a utility model

 6’           Beatriz Albelda: Libraries Contribution to the Acquisition of Reading Literacy among the Population of Elementary and Secondary Education Students in Spain. An Approach Based on International Assessment Studies

6’           Yen Caballero and Ana García-Valcárcel Muñoz-Repiso: Development of computational thinking skills and collaborative learning in initial education students through educational activities supported by ICT resources and programmable educational robots

6’           Patricia Sanchez-Holgado and Carlos Arcila-Calderón: Adoption of media by European scientists for the creation of scientific transmedia storytelling

17:30 – 18:00           Coffee break

18:00 – 18:45           Parallel sessions (4b, 12b)

18:00           Session 4b – Track New publishing and scientific communication ways: Electronic edition, digital educational resources & Track New trends in Digital humanities   (ARGÜELLES Hall)

18:00           Cristiana Freitas, Maria Manuel Borges and Jorge Revez: Archives’ call to Digital Humanities: a case study of Portuguese Municipal Archives

18:15           Laura Icela González Pérez, María Soledad Ramírez Montoya, Francisco José García-Peñalvo and Juan Eliezer Quintas Cruz: Usability evaluation focused on user experience of repositories related to energy sustainability: A Literature Mapping

18:30           Marc Alier Forment and María José Casany Guerrero: The need for interdisciplinary research on exponential technologies and sustainability

18:00           Session 12b – Doctoral Consortium   (Classroom 8)

18:00           Individual presentations (continuation of session 12a)

Preparation of group dynamics

Thursday, 19th October 2017

9:00 – 10:30           Parallel sessions (5a, 9a, 12c)

9:00           Session 5a – Track Learning analytics: Expanding the frontier   (ARGÜELLES Hall)

9:00           Fernando Moreira, Ramiro Gonçalves, José Martins, Frederico Branco and Manuel Au-Yong-Oliveira: Learning Analytics as a Core Component for Higher Education Disruption: Governance Stakeholder

9:06           Néstor Dario Duque Méndez, Mauricio Giraldo Ocampo and Fernando Moreira: Storage scheme for analysis of academic data and interaction of students with virtual education platforms

9:12           Mikel Villamañe, Mikel Larrañaga and Ainhoa Alvarez: Rating monitoring as a means to mitigate rater effects and controversial evaluations

9:18           Sheila Lucero Sánchez López, Rebeca P Díaz Redondo and Ana Fernández Vilas: Discovering knowledge from student interactions: clustering vs classification

9:24           Rafael Molina-Carmona, Carlos J. Villagrá Arnedo, Francisco José Gallego Durán and Faraón Llorens-Largo: Analytic-driven redesign of an instructional course

9:30           Salvador Ros Muñoz, Juan Carlos Lazaro Obensa, Antonio Robles-Gomez, Agustin Caminero, Llanos Tobarra and Rafael Pastor: Analyzing content structure and Moodle milestone to classified student learning behavior in a basic desktop tools course

9:36           Diego Buenaño-Fernández, Sergio Luján-Mora and W. Villegas-Ch: Improvement of massive open online courses by text mining of students’ emails: a case study

9:42           Alvaro Figueira: Mining Moodle Logs for Grade Prediction: A methodology walk-through

9:48           Víctor Manuel Pérez-Colado, Iván José Pérez-Colado, Ivan Martínez-Ortiz, Manuel Freire-Morán and Baltasar Fernandez-Manjon: Simplifying location-based serious game authoring

9:54           Ruth Cobos and Victor Macias Palla: edX-MAS: Model Analyzer System

10:00           Alejandra Martinez Monés, Christophe Reffay, Javier Hoyos Torío and Juan Muñoz: Learning Analytics with Google Classroom: Exploring the possibilities

10:06           Jorge Durán-Escudero, Francisco José García Peñalvo and Roberto Therón: An architectural proposal to explore the data of a private community through visual analytic

10:12           Rubén Pazmiño, Francisco José García Peñalvo and Miguel Ángel Conde: Comparing hierarchical tree in Statistical Implicative Analysis & hierarchical cluster in Learning Analytics

10:18           Juan Antonio Caballero Hernández, Manuel Palomo-Duarte and Juan Manuel Dodero: An Architecture for Skill Assessment in Serious Games Based on Event Sequence Analysis

9:00           Session 9a – Track Educational Innovation   (LEQUERICA Hall)

9:00           David Fonseca, Sergi Villagrasa Falip, Isidro Navarro, Ernest Redondo and Francisco Valls: Student motivation assessment using and learning virtual and gamified urban environments

9:15           Isabel Núñez Vazquez and Rafael Crisman Pérez: Development of Metalingustic Awareness in Reading Comprehension from Video-based Instruction

9:30           Brenda Guajardo and Jaime Ricardo Valenzuela González: Transdisciplinary design of virtual learning environments: the case of a xMOOC on the study of electrical energy

09:45           Jorge Daniel Ortiz Herrera, Susana Graciela Cadena Vela and Gisela Torres: A step towards innovation at Universidad Central del Ecuador: Implementation of the virtual educational platform

10:00           Javier Esteban Escaño, Ángel Fidalgo Blanco, María Luisa Sein-Echaluce and Francisco José García Peñalvo: Pilot test for validation of an instrument of knowledge management in the massive open online context

9:00           Session 12c – Doctoral Consortium  (Classroom 8)

                              Group dynamics and closing (continuation of session 12b)

10:30 – 11:00           Coffee break

11:00 – 14:00           Parallel sessions (1, 5b, 9b, JeanMonnet)

11:00           Session 1 – Track Computational Thinking Issues   (BOLÍVAR hall)

11:00           Elizabeth K. Morales Urrutia, José Miguel Ocaña Ch., Diana Perez-Marin and Silvia Tamayo: A first proposal of Pedagogic Conversational Agents to develop Computational Thinking in children

11:15           José Figueiredo and Francisco García-Peñalvo: Improving Computational Thinking Using Follow and Give Instructions

11:30           Juan Manuel Dodero, Iván Ruiz-Rube and José Miguel Mota Macias: Bringing computational thinking to teachers’ training: a workshop review

11:45           Yen Caballero and Ana García-Valcárcel Muñoz-Repiso:  Development of computational thinking and collaborative learning in kindergarten using programmable educational robots: a teacher training experience

12:00           Giuseppe Chiazzese, Giovanni Fulantelli, Vito Pipitone and Davide Taibi: Promoting computational thinking and creativeness in primary school children

12:15           Miguel Ángel Conde, Camino Fernández, Francisco Rodríguez-Sedano, A.M. Guerrero-Higueras, Vicente Matellan and Francisco José García Peñalvo: Promoting Computational Thinking in K-12 students by applying unplugged methods and robotics

12:30           José Alfredo Martínez-Valdés, J. Ángel Velázquez-Iturbide and Raquel Hijón-Neira: A (Relatively) Unsatisfactory Experience of Use of Scratch in CS1

12:45           Arturo Rojas and Francisco José García Peñalvo: Personalized education using computational thinking and b-learning environment: classroom intervention

13:00           Mariluz Guenaga, Iratxe Menchaca, Pablo Garaizar and Andoni Eguíluz: Trastea.club, an initiative to develop computational thinking among young students

11:00           Session 5b – Track Learning analytics: Expanding the frontier   (ARGÜELLES Hall)

Discussions (continuation of session 5a)

11:00           Session 9b – Track Educational Innovation   (LEQUERICA Hall)

11:00           Rocío Chao Fernández, Sara Román García and Aurelio Chao Fernández: Art, Science and Magic: Music and Math the classroom

11:15           Elena Carrera Pérez, Sara Román García and Rocío Chao Fernández: Free software in music education: an interdisciplinary practical approach in Primary School

11:30           Vicente López-Chao, Jesús Miguel Muñoz-Cantero and Vicente López-Pena: Analysis of the relation between IT school design and the lack of teaching method based on digital competence

11:45           Ana María Pinto-Llorente, Mª Cruz Sánchez-Gómez and Francisco José García-Peñalvo: The Use of Online Quizzes in Blended Learning Modality: A Qualitative Approach

12:00           Concepción Bueno García, Clara Ubieto Artur, María Isabel Ubieto Artur, Lola Hernández Ara, Pedro Bueso Guillén, Ángel Fidalgo Blanco and María Luisa Seín-Echaluce: Designing and Implementing a Massive Open Online Course: Lessons Learnt

12:15           Razvan Raducu, Camino Fernández Llamas, Alexis Gutiérrez Fernández, Francisco Javier Castaño Gutiérrez and Miguel Ángel Conde González: ULe-Bank

12:30           Ángel Fidalgo, María Luisa Sein-Echaluce and Francisco José García Peñalvo: APFT: Active Peer-Based Flip Teaching

11:00           Special Session – Jean Monnet project workshop: “Improving Financial culture through a Banking platform” (Classroom 8)

14:00 – 15:30           Lunch break (not included)

16:00 – 17:30           Parallel sessions (3a, SNOLA)

16:00           Session 3a – Track Educational Assessment & Evaluation in Digital Society  (BOLÍVAR hall)

16:00           Leandro Flórez Aristizábal, Sandra Cano, Cesar A. Collazos, Fernando Moreira, Daniyal Alghazzawi and Habib Fardoun: Tools and Methods Applied in Interactive Systems to Evaluate the User Experience with Deaf/Hard of Hearing Children

16:15           Manuel Rafael De-Besa Gutiérrez, Mar Lugo-Muñoz and Dolores Limón-Domínguez: University services for students’ transition to Higher Education.

16:30           Ana García-Figuerola, Fernando Martínez-Abad and María-José Rodríguez-Conde: Evaluation of Digital Competence in Teacher Training

16:45           Mikel Villamañe, Ainhoa Alvarez and Mikel Larrañaga: Supporting complex assessment processes

17:00           Joaquin-Lorenzo Burguera, María-Del-Henar Pérez-Herrero and Estefanía Suárez: Study on coexistance and conflicts in students of Secondary Education in a center of Asturias (Spain)

16:00           Session S – SNOLA meeting: Learning Analytics round table   (ARGÜELLES Hall)

17:30 – 18:00           Coffee break

18:00 – 19:30           Parallel sessions (3b)

18:00           Session 3b – Track Educational Assessment & Evaluation in Digital Society   (BOLÍVAR hall)

18:00           Leticia-Concepción Velasco-Martínez and Juan-Carlos Tójar-Hurtado: Construction of a questionnaire to know the transparency in the evaluation of the learning of Engineering students

18:15           Carmen Garcia-Berdones, F. David Trujillo-Aguilera and J. Carlos Tojar-Hurtado: Teamwork in Engineering Degrees: What is it and what should it be? A qualitative approach

18:30           Sonia Casillas Martín, Marcos Cabezas González, Maria Soledad Ibarra Sáiz and Gregorio Rodríguez Gómez: Evaluation of digital competence from a gender perspective

18:45           Susana Olmos-Migueláñez, Eva María Torrecilla-Sánchez, Adriana Gamazo, María Soledad Ibarra-Sáiz and Gregorio Rodríguez-Gómez: Design of an assessment system for the improvement of competences among Pedagogy students 

19:00           José Carlos Sánchez Prieto, Susana Olmos-Migueláñez and Francisco José García Peñalvo: Assessment of the Disposition of Future Secondary Education Teachers Towards Mobile Learning

19:15           Jaione Cubero-Ibáñez, María Soledad Ibarra-Sáiz and Gregorio Rodríguez-Gómez: Assessment literacy through serious games in virtual learning environments

Friday, 20th October 2017

9:00 – 10:00           Parallel sessions (6a, 7a)

9:00           Session 6a – Track Technology, Health Sciences Education and Health   (BOLÍVAR hall)

9:00           Maria Teresa Ugidos Lozano, Fernando Blaya Haro, Alessandro Ruggiero and Juan A. Juanes: Systems of Digitalization and Processing of Anatomical Pieces for their Three-dimensional Reconstruction

9:15           Lourdes Asensio Romero, Manuel Asensio Gómez and Juan A. Juanes Méndez: Development of 3D models of female pelvis embedded in anatomical sections from the Visible Human Project

9:30           Santiago González Izard, Juan Antonio Juanes Méndez, Jesús María Gonçalvez Estella, Maria José Sánchez Ledesma, Pablo Ruisoto and Francisco García Peñalvo: Virtual Simulation for Scoliosis Surgery

9:45           Santiago González Izard, Juan Antonio Juanes Méndez, Francisco García Peñalvo, Marcelo Jiménez López, Pablo Ruisoto and Francisco Pastor Vázquez: 360 vision applications for medical training

9:00           Session 7a – Track A world of digital competences: mobile apps, e-citizenship and computational systems as learning tools   (ARGÜELLES Hall)

9:00           Pablo Martin-Ramos, Maria Susano, Pedro S. Pereira Da Silva and Manuela Ramos Silva: BYOD for Physics Lab: studying Newton’s Law of cooling with a smartphone

9:15           Azucena Hernández Martín and Ana Iglesias Rodríguez: Digital and Informational Competences as an Ecological Context for the Development of an Intercultural School

9:30           Carlos Mera, Gonzalo Ruiz-Cagiga, José Ignacio Navarro-Guzmán, Estíbaliz Aragón-Mendizábal, Cándida Delgado and Manuel Aguilar-Villagrán: APP designed for early math training. magnitudes comparison

9:45           Angel Jaramillo-Alcázar and Sergio Luján-Mora: Mobile Serious Games: An Accessibility Assessment for People with Visual Impairments

10:00 – 10:30           Coffee break

10:30 – 12:00           Parallel sessions (2, 6b, 7b)

10:30           Session 2 – Track 21st Century Challenges in Engineering and Technological Learning   (LEQUERICA hall)

10:30            Anna Simons, Jan Latko, José Valiente Saltos, Margot Gutscoven, Raymond Quinn, Abel J. Duarte, Benedita Malheiro, Cristina Ribeiro, Fernando Ferreira, Manuel Silva, Paulo Ferreira and Pedro Guedes: Self-Oriented Solar Mirror — An EPS@ISEP 2017 Project

10:45           Vicente López-Pena, Vicente Adrián López-Chao and Darío Ramiro-Aparicio: A study of the IT Competence training in Technical Drawing in Higher Education

11:00           Alisson Calderon, António Mota, Christophe Hopchet, Cristina Grabulosa Olivé, Mathias Roeper, Abel J. Duarte, Benedita Malheiro, Cristina Ribeiro, Fernando Ferreira, Manuel Silva, Paulo Ferreira and Pedro Guedes: Balcony Greenhouse — An EPS@ISEP 2017 Project

11:15           Natércia Lima, Clara Viegas, Marcelo Zannin, Maria Arcelina Marques, Gustavo Alves, Susana Marchisio, Federico Lerro, Claudio Merendino, Manuel Felgueiras, Ricardo Costa, André Fidalgo, Juarez Silva, María Isabel Pozzo, Elsa Dobboletta, Ingvar Gustavsson and Francisco José García Peñalvo: Do Students Really Understand the Difference Between Simulation and Remote Labs?

11:30           Matheus Varela Branco, Leticia A. Coelho, Luis Schlichting, Maria Arcelina Marques, Ingvar Gustavsson and Gustavo R. Alves: Differentiating simulations and remote (real) experiments

10:30           Session 6b – Track Technology, Health Sciences Education and Health   (BOLÍVAR hall)

10:30           María Antonia Fuentes Calderón, Roberto Llorens Rodríguez, Enrique Noé Sebastián and María José Sánchez Ledesma: Active Multimodal Stimulation in Rehabilitation of paretic upper limb after stroke: technical procedure 

10:45           Fernando Blaya, Julia López Silva, Juan Antonio Juanes, Pilar San Pedro, Roberto D’Amato and Juan Gómez Lagándara: Study, design and prototyping of arm splint with additive manufacturing process

11:00           Manuel Islán, Jorge Carvajal, Pilar San Pedro, Roberto D’Amato, Juan Antonio Juanes and Enrique Soriano: Linear approximation of the behavior of the rotator cuff under fatigue conditions. Violinist case study

11:15           Ángeles Serrera-Figallo, Vanesa Montoya-Salazar and Mar Lugo-Muñoz: Improvement of oral surgery teaching quality through the incorporation of electronic books

11:30           Ana C. Zamorano, Esperanza Marchena-Consejero, Federico Hervías-Ortega, Inmaculada Menacho-Jimenez and Carlos Mera: A review of Online Psychological Interventions

11:45           Katrin Muradas Mujika, Juan Antonio Juanes Méndez and Andrés Framiñán de Miguel: Workstation versus Free Open Source Software in radiology

10:30           Session 7b – Track A world of digital competences: mobile apps, e-citizenship and computational systems as learning tools   (ARGÜELLES Hall)

10:30           Ana Pérez-Escoda, Rosa García-Ruiz, Ana Castro-Zubizarreta and Ignacio Aguaded: Media Literacy and Digital Skills for Enhancing Critical Thinking in Networked Society

10:45           Ana Pérez-Escoda, Águeda Delgado-Ponce, Paula Renés-Arellano, Paloma Contreras-Pulido, Vicent Gozálvez, Amor Pérez-Rodriguez and Pilar Marín-Mateos: Mobile Apps and Social Media: Enablers of Media Literacy in Primary School Students

11:00           Luis González Rodero: Collaborative work with wikis. Analysis of some innovative educational centers

11:15           María Cruz Sánchez-Gómez, Ana Iglesias-Rodríguez and Francisco José García-Peñalvo: Digital competence, social networks and apps in education: views and beliefs of users of the Twitter virtual domain

10:30           Special Session – Jean Monnet project workshop: “Improving Financial culture through a Banking platform” (Classroom 8)

12:00           Special Session – RTC EmPhasys project workshop: “An Individualized and Customized Health Care System, oriented to Prevention, Pre-assistance and Self-management of Health” (BOLÍVAR hall)

12:30 – 13:30           TEEM 2017 Conference Closing   (BOLÍVAR hall)